تاریخچه و نقشه جامع شهر ساری در ویکی خبرنگاران

به گزارش وبلاگ دانلود شریف، نقشه جامع شهر ساری را میتوانید در این گزارش مشاهده کنید.

تاریخچه و نقشه جامع شهر ساری در ویکی خبرنگاران

به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گرشگری گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ دانلود شریف, ساری از پرجمعیت ترین شهرهای شمال ایران و پایتخت پیشین ایران، مرکز استان مازندران و شهرستان ساری است. این شهر پرجمعیت ترین و عظیمترین شهر استان مازندران و از عظیمترین شهرهای شمال کشور به شمار می رود. ساری همچنین یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران محسوب می شود.

به مردم اهل ساری، سارَوی گفته می شود. شهر ساری واقع در کوهپایه های رشته کوه البرز دارای دو ناحیه دشتی و کوهپایه ای می باشد و ارتفاع آن تا 54 متر بالاتر از سطح دریا می باشد. آب و هوای شهر ساری در تابستان ها معتدل و مرطوب و در زمستان ها نسبتاً سرد و خشک است. این شهر با برخورداری از کوه، جنگل و دریا معمولاً دارای آب وهوای معتدل و مرطوب است. گرچه در مقایسه با سایر شهرهای مازندران، ساری هوای ملایم تری دارد، ولی طبق آمار سال های اخیر، بارندگی در ساری کاهش یافته است . شمار جمعیت خارجی ساری کم می باشد. بیشتر مردم ساری از قومیت طبری (مازندرانی) هستند و به زبان مازندرانی سخن می گویند، البته زبان فارسی نیز در این شهر رایج است. اکثریت مردم ساری رسماً مسلمان و پیرو مذهب شیعه دوازده امامی می باشند.

پیشینه زندگی در ساری به دوران مس سنگی برمی شود و کاوش های باستان شناسی انجام شده در ساری منجر به کشف سفالهای 6000 ساله و ابزارهای سنگی شد. ساری در دوران صفویان مورد توجه بیشتری قرار گرفت. در دوران قاجاریه، آقا محمد خان قاجار، بنیانگذار دودمان قاجار در نوروز سال 1151 خورشیدی در ساری مدعی سلطنت بر ایران شد و ساری را پایتخت خواند. اما سرچشمه شکوفایی و پیشرفت این شهر پس از قاجاریان بوده است. نظام شهری نوین ساری از دوران پهلوی شروع شد و ساری نخستین شهر ایران بوده است که ساخت راه آهن سراسری ایران از آنجا شروع گشت. پس از خاتمه جنگ دنیای دوم طرح های توسعه به سمت خاور به وجود آمد و پس از انقلاب 1357 توسعه این شهر ادامه یافت و ساری کانون پذیرش جمعیت شد. این شهر دارالمک تاریخی مازندران است.

ساری به دلیل قرار دریافت در شاهراه راستا ارتباطی شرق به مرکز ایران از اهمیت خاصی برخوردار است. این شهر از شمال به دریای خزر و از جنوب نیز به جنگل و رودخانه ختم می شود . همچون سایر شهرهای شمالی، ساری از فراوریکنندگان مرکبات و یکی از قطب های فراوری برنج و فرآورده های دامی کشور است . همچنین شرکت چوب و کاغذ مازندران، از عظیمترین شرکت های فراوریکننده کاغذ در خاورمیانه، در ساری واقع شده است .

این شهر یکی از مهم ترین مراکز گردشگری ایران به حساب می آید و و دارای مجموعه ای از جاذبه های گردشگری است. برج ساعت نماد ساری است و بیش از 90 سال قدمت دارد. طبق گزارش مرکز آمار در تابستان 96، ساری به عنوان اولین شهر برتر گردشگرپذیر ایران با بیش از دو میلیون سفر تابستانی شناخته شد.همچنین در نوروز 95 ساری، به همراه رامسر شهرهای برتر گردشگری ایران شدند.

موقعیت جغرافیایی و مجاورت با دریا و کوه سبب تنوع زندگی جانوری در ساری شده و مجموعه ای از جانوران کوهستانی، جنگلی، جلگه ای و همین طور پرندگان بومی مهاجر و آبزیان، شرایط زیستی متنوعی را به وجود آورده است . پناهگاه حیات وحش سمسکنده، دشت ناز، دودانگه و چهاردانگه و منطقه حفاظت شده بولا در حومه ساری واقع شدند.

از نظر اداری، ساری به سه منطقهٔ شهری تقسیم می شود. جمعیت این شهر طبق سرشماری 1395، 347٬402 نفر بوده است.ادارهٔ شهر توسط شهرداری ساری انجام می شود. شهردار ساری توسط شورای شهر ساری انتخاب می شود و این شورا بر عملکرد شهرداری نظارت و برای ادارهٔ شهر، قانون گذاری می نماید. به عنوان یک مرکز سیاسی و اداری، مهمترین نهادهای دولتی و قضایی مازندران در این شهر واقع شده است. این شهر دارای فرودگاه بین المللی دشت ناز است که از پررفت وآمدترین فرودگاه ها در ایران می باشد.

13 تیر روز ساری نامگذاری شد. در این روز آرش کمانگیر از ساری پرتاب تیر معروف را انجام داده که بسیاری از منابع مانند ویس و رامین ساری را محل این اتفاق تاریخی می دانند.

▪ بنیان و نامگذاری

بنای ساری مرکزاستان مازندران رابه توس پسر نوذر نسبت میدهند که در قرن اول هجری به دست فرخادبن دابویه تجدید بناشده است. ریشه نام ساری نامشخص است. چند برآورد غیر علمی در این مورد وجود دارد که عبارت است از: یونانیان باستان آن را زادراکارتا، پایتخت تمدن هیرکانیا، ذکر می کنند، اشپیگل شرق شناس و نئونازیست آلمانی آورده که نام ساری کنونی برگرفته از نام قوم سائورو بوده که پیش از هجوم اقوام آریایی به ایران در شهر باستانی اسرم، که هم اکنون نام دهی در 10 کیلومتری ساری است، زندگی می نموده اند. ادوارد پولاک گمان دارد که نام ساری دگرگونی واژگانی سادراکارتا می باشد، دکتر اسلامی نیز در کتاب خویش نوشته که احتمال آنکه زادراکارتا از نام زردگرد، باشد نیز است.در کتاب تاریخ باستان نام سارو به معنی شهر زرد برای ساری به کار می رود؛ که دلیل آن را وجود درختان متعدد مرکبات خصوصا نارنج و لیمو می داند. همچنین ذکر می نماید که احتمالا زادراکارتا و سارو یکی هستند. ظهیرالدین مرعشی نیز در کتاب تاریخ طبرستان و رویان و مازندران به روایت نوشته است که فرخان عظیم شهر ساری را به نام فرزندش، سارویه ساخته است.

▪ تاریخچه شهر ساری

به طور دقیق تاریخ به وجود آمدن ساری را نمی توان تشخیص داد زیرا در کهن ترین آثار مربوط به ماقبل تاریخ نوین دنیا نیز نام آن بوده است ولی قدر مسلم آنکه بدون هیچ تردیدی نظام شهری آن به بیش از 2500 سال می رسد. بر اساس شاهنامه فردوسی توسعه بنای آن را به اسپهبد طوس پور نوذر به دلیل به جا گذاردن یادگار پدرانش (منوچهر، ایرج، فریدون) نسبت می دهند، و بر اساس روایت تاریخ نویسان یونانی در زمان هخامنشیان پایتخت تمدن هیرکانیا و به نام زادراکارتا بوده است (منابع ایرانی در جنگ ها از بین رفته اند). پس از حمله اسکندر مقدونی آن شهر در آتش با خاکستر یکسان شد (این اقدام اسکندر به واضح نشان از وجود تمدن پیشرفته آن موقع در آن شهر را می دهد) و طبق سیاست های اسکندر مقدونی شهری جدید در کنار آن ساخته گشت و نام آن را تمبراکس (سیرینکس) که نام یکی از سرداران سپاه اسکندر بود نهادند. شایان ذکر است که بنای آن شهر حدود 12 کیلومتر با بنای شهر کنونی ساری فاصله داشت و در نزدیکی روستای اسرم کنونی ساخته گشته بود. بر اساس تحقیقات باستان شناسان در زمان ساسانیان تمدنی عظیم در این ناحیه بوده است. چنانکه در زمان احداث خط راه آهن و حفاری های مربوط به آن کوزه ها و سفالهای مربوط آن موقع بدست آمد.

براساس بعضی مستندات تاریخی فرخان عظیم در سال 56 ه.ق. ساری را که برای مدت زمان طولانی مورد توجه واقع نشده بود را به کلی مرمت و بازسازی کرد بطوری که حتی بنای ساری را به وی نسبت می دهند. مدتی پسر فرخان حاکم ساری بود و پس از آن بدلیل تهاجمات دشمنان فرخان عظیم، وی این دیار مرکز حکومت خویش نهاد. تا قرن دوم هجری دین مردمان آن زرتشتی بود و در آن سال ها سپاه خلیفه عباسی توانست به ساری حمله نموده و بدین جهت مردم را مسلمان کنند ولی پس از رفتن آنها بدلیل ظلم و ستم خلیفه مردم باری دیگر به دین زرتشت پناه بردند تا آن جا که کنندگان و مبلغان دین اسلام از طرف امام جعفر صادق توانستند با ایجاد گرمی و محبت در بین مردم وبلاگ دانلود شریفن را به اسلام و مذهب شیعه بگروایند و بدین دلیل مذهب مردم مسلمان ساری از همان ابتدا شیعه بوده و است؛ در سال 136 ه.ق. ملامجدالدین از طرف امام صادق به ساری آمد و پس از آن حضرت یحیی پور یحیی و حضرت سجاد و حضرت عباس از فرزندان امام موسی کاظم به ساری آمدند و در بین مردمان زندگی کردند و در این دیار درگذشتند.

▪ پس از اسلام

گیلان و مازندران تنها سرزمینهایی در آسیای غربی هستند، که در زمان حمله تازیان (اعراب) به ایران توسط ایشان فتح نشده است، زیرا گیلان و مازندران از همه طرف محفوظ هستند و راه های ورودی به این خطه ها بسیار سخت بوده است. کوهستان های البرز باعث شده که سپاه اعراب نتواند وارد گیلان و مازندران شوند و این باعث شد که این سرزمین ها هیچگاه با زور و ظلم فتح نگشتند. ولی در دوران عباسیان رسم بر این بود که شاهان ساری و شهریارکوه به کسانی که از ترس خلفای عباسی به مازندران پناه می آوردند، اموال بسیار و پناهگاهی برای معیشت می داد و بر همین اساس بسیاری از شیعیان و سیدان علوی، که با جور خلفای عباسیان مخالف بودند، به ساری یا آمل فرار می کردند. این سادات به مرور زمان مردم مازندرانی را که هنوز به زرتشت ایمان داشتند به دین اسلام آشنا کردند و طی مدتی سراسر مازندران به مذاهب مختلف تشیع گرویدند و سلسله های مختلف به مذهب تشیع روی آوردند. نخستین مسجد جامع ساری پس از مرگ اسپهبد خورشید دابویی و سقوط حکومت وی در مهرماه 140هجری شمسی، توسط مسلمانان و به امر ابوالخطیب بنیان قرار گرفت.

▪ تاریخ معاصر

بی تردید رشد و ترقی ساری پس از قاجاریان بوده است. آغا محمد خان قاجار مراسم تاجگذاری اش را در نوروز 1161 خورشیدی برابر 21 مارس 1782 میلادی در ساری برگزار کرد.نظام شهری نوین ساری از آن موقع باقی مانده است و ساری یکمین شهر ایران بوده است که ساخت راه آهن سراسری ایران از آنجا شروع گشت[و پس از رضاشاه و در هنگام جنگ دنیای دوم به تصرف نیروهای شوروی در آمد و پس از جنگ دنیای نیز فرودگاه دشت ناز ساخته شد و طرح های توسعه به سمت خاور به وجود آمد و پس از انقلاب نیز، جاده های اطراف شهر توسعه داده شد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "تاریخچه و نقشه جامع شهر ساری در ویکی خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه و نقشه جامع شهر ساری در ویکی خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید