جزئیات مذاکرات صادرات گاز به عمان

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران ضمن تشریح دلیل تعویق شروع پروژه صادرات گاز به عمان، گفت: احتمالا چارچوب همکاری که در این زمینه بین ایران و عمان نوشته گردیده اواخر مهرماه یا آبان ماه امضا گردد.

جزئیات مذاکرات صادرات گاز به عمان

مهران امیرمعینی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه ایران و عمان یک چارچوب همکاری در نظر گرفته اند که باید به امضای دو طرف برسد، اظهار کرد: وزیر نفت و گاز عمان و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، نمایندگان ایران و عمان هستند. روی این چارچوب همکاری توافقات اولیه ای صورت گرفت و طرف عمان اصلاحاتی را برای ایران فرستاد که درحال آنالیز اصلاحات هستیم و به آن ها پاسخ خواهیم داد.

وی در پاسخ به این سوال که اصلاحات در چه زمینه ای بوده است؟ گفت: هر کشور قوانین و مقررات مربوط به خود را دارد. برخی موارد را عمانی ها و برخی موارد را طرف ایران نمی پذیرد. باید درمورد این مسائل توافق کنیم تا حل شوند. در حال حاضر 90 درصد پیشرفت حاصل گردیده است و 10 درصد اختلاف نظر داریم که اگر این موارد حل شوند 10 درصد باقی مانده هم حل خواهد شد. این مسائل مقررات و مسائل قانونی دو کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران درمورد زمانی که دو طرف به توافق خواهند رسید، گفت: اگر چارچوب همکاری امضا گردد به مرحله انتخاب پیمان کار و اجرای پروژه می رسیم. انتظار داریم تا آبان ماه این اتفاق رخ دهد. البته تاریخ پیشنهادی ما تا انتها مهر است. اما از آنجاکه وزیر نفت ایران نیز تصمیم دارد در این جلسه حضور داشته باشد، ممکن است هماهنگی برگزاری جلسه وزرا زمان را جا به جا کند.

امیرمعینی ادامه داد: البته با توجه به شرایط فعلی ممکن است انتخاب پیمان کار زمان بر گردد، زیرا پروژه از نظر فنی پیچیدگی های خاص خودش را دارد؛ بنابراین شرکت هایی که توانایی اجرای این پروژه را دارند محدود هستند.

وی با تاکید بر اینکه به تعویق افتادن پروژه صادرات گاز از ایران به عمان ربطی به تحریم ایران ندارد، اضافه کرد: توافقات اولیه ربطی به تحریم ندارد. ممکن است در اجرا مسائلی ایجاد گردد. البته با بسیاری از شرکت ها مذاکره می کنیم و شرکت هایی که تمایل به همکاری دارند در صورت وجود تحریم هم همکاری می نمایند.

امیرمعینی با بیان اینکه صادرات گاز به عمان در دو مرحله خواهد بود، شرح داد: یک بخشی از گاز تبدیل به LNG می گردد و ما LNG را دریافت و بازاریابی می کنیم و بخش دوم که 85 درصد پروژه را شامل می گردد، بازاریابی برای گازی است که به عمان صادر می کنیم. بازارهای منطقه مطرح هستند که جدی ترین آنها هند است. هند اعلام احتیاج نموده اما هنوز نهایی نگردیده و مذاکرات مراحل اولیه خود را طی می نماید. بخش دوم هم بازاریابی برای گاز است. در عمان این امکان وجود دارد که گاز را به محصولات پتروشیمی، برق و... تبدیل و صادر کرد. کشورهای هدف هم مهم هستند. می توان به هند صادر کرد و اگر مسائل روابط سیاسی کشور رفع گردد بازار کویت، امارات و... هم فراهم است. به عبارت دیگر می توانیم گاز را از طریق عمان به کشورهای دیگر صادر کنیم. در این زمینه هم به توافقات اولیه با عمان رسیده ایم و مسئله ای در این زمینه وجود ندارد.

امیرمعینی در ادامه درمورد برآورد هزینه پروژه مذکور اظهار کرد: یک قسمت برآورد اولیه خودمان است، یک بخش دیگر برآوردهایی است که از طریق مناقصه دریافت می کنیم. این اقدامات در مراحلی انجام گردیده و حدود آن معین است اما از آنجاکه قرار است به مناقصه برود شرکت هایی که شرکت می نمایند پیشنهادات مالی خود را مطرح خواهند کرد که باید این پیشنهادات مورد آنالیز قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، بیژن زنگنه در برنامه ای که به عنوان وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم ارائه کرد ذکر نموده بود صادرات گاز به عمان از سال 1397 و با 10 میلیون مترمکعب در روز شروع خواهد شد که این میزان در سال های 1398 و 1399 به 25 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید. همچنین وی در بازه های زمانی مختلف تاکید نمود که این موضوع دنبال می گردد و تقریبا بحث نقشه برداری آن تمام گردیده است. مشاور اسناد مناقصه و پیشنهاد خود را تهیه و ارائه می نماید که در این زمینه مناقصه برگزار گردد. در دیداری که بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران و محمد الرومحی، وزیر نفت عمان در اواسط فروردین ماه امسال با یکدیگر داشته اند درمورد جزییات این پروژه به توافق رسیدند و حتی زمان شروع آن را نهم تیرماه اعلام کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جزئیات مذاکرات صادرات گاز به عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مذاکرات صادرات گاز به عمان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید