مسرور ترین بازار دنیا

به گزارش وبلاگ دانلود شریف، خبرنگاران : بازارهای سهام جهانی روز دوشنبه یک ماه پرسود را به سرانجام رسانده و از آمریکا بهتر عمل کردند.

مسرور ترین بازار دنیا

به گزارش وبلاگ دانلود شریف، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) پیش بینی می نماید که اقتصاد دنیای طی دو سال آینده رشد خوبی را تجربه کند و رو به بهبود برود. طبق برآورد این سازمان، در سرانجام سال 2021 شرایط اقتصادی به پیش از همه گیری کرونا برسد.

خوش بینی اقتصادی در روزهای همه گیری کرونا

OECD روز سه شنبه با اشاره به پیشرفت واکسن های ویروس کرونا و اقدامات بی سابقه دولت و بانک دنیای برای کاهش تأثیر بحران اقتصادی، گفت: برای اولین بار بعد از ابتلا به همه گیری، اکنون امید به آینده ای روشن تر وجود دارد.

این سازمان در جدیدترین چشم انداز اقتصادی خود انتظار دارد اقتصاد دنیای امسال 4.2 درصد منقبض گردد. این بازنگری پیغام خوبی برای آینده اقتصادی دنیا دارد، زیرا برآورد ماه سپتامبر 4.5 درصد بوده است.

این سازمان با نگاهی به آینده، می گوید که رشد اقتصادی در سراسر دنیا طی دو سال آینده به طور متوسط 4 درصد خواهد بود. انتظار می رود رشد واقعی فراوری ناخالص داخلی در سال 2021 به 4.2 درصد برسد که نسبت به پیش بینی 5 درصد در سپتامبر کاهش یافته اما نسبت به 3.7 درصد در سال 2022 افزایش داشته است.

یاری های اقتصادی جواب می دهد

اظهارات OECD ، که 37 کشور عضو خود را در زمینه سیاست اقتصادی مشاوره می دهد، نسبت به شتاب دریافت اقتصاد دنیا تا سال 2022، خوشبینانه اما محتاطانه است.

پیشرفت علمی، پیشرفت های دارویی و تعدیل رفتار افراد و شرکت ها از جمله مواردی است که این سازمان برای کنترل ویروس آن ها را درنظر داشته است و به سبب این موارد پیش بینی می نماید که محدودیت های شدید رفت و آمد به تدریج برداشته گردد.

این موارد به همراه کاهش عدم اطمینانی به آینده و بسته های یاری های اقتصادی استثنایی ارائه شده در طول سال 2020 ، که OECD انتظار دارد به طور قابل توجهی بازپرداخت گردد ، پیش بینی می گردد که به بازگشت اقتصاد دنیای با تقویت فعالیت های بیشتر، بیانجامد.

چین در راستا بهبود اقتصادی

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه تاکید که بهبود اقتصادی در کشورهای مختلف متفاوت خواهد بود، اما به طور بالقوه منجر به تغییرات پایدار در اقتصاد دنیای خواهد شد. طبق این گزارش ، انتظار می رود چین بیش از یک سوم رشد اقتصادی دنیا را در سال 2021 به خود اختصاص دهد ، در حالی که اروپا و آمریکای شاقتصادی کمتر از چین در رشد اقتصاد دنیای نقش خواهند داشت.

OECD اظهار داشت در حال حاضر شاهد بهبود سریع تر شرایط اقتصادی چین نسبت به همتایان خود هستیم. این کشور در امسال رشد اقتصادی 1.8 درصد را ثبت نموده است. همچنین، پیش بینی می گردد، دومین اقتصاد عظیم دنیا رشد واقعی فراوری ناخالص داخلی 8 درصد در سال آینده و 4.9 درصد در سال 2022 را ثبت کند.

برای مقایسه ، انتظار می رود که آمریکا قبل از ثبت رشد 3.2 درصد در 2021 و 3.5 درصد در 2022 ، انقباض اقتصادی 3.7 درصد را در سال 2020 ثبت کند.

همچنین منطقه یورو گزارش نموده است که فراوری ناخالص داخلی واقعی منفی 7.5 درصد در امسال است، در حالی که پیش بینی می گردد این میزان 3.6درصد در سال 2021 و 3.3 درصد در سال 2022 باشد.

سرانجام خوش

اما در بازارهای دنیای امروز چه خبر بود؟ براساس گزارش سی ان بی سی، بازارهای سهام دنیای روز دوشنبه یک ماه پرسود را به سرانجام رسانده و از آمریکا بهتر عمل کردند. با توجه به پیشرفت واکسن ویروس کرونا در چندین جبهه و ادامه حمایت بی سابقه از سوی بانک های مرکزی، سرمایه گذاران بیشتر در ماه نوامبر (11 آبان تا 11 آذر) به دارایی های پر خطر بازگشتند و این امید را داشتند که بهبود اقتصادی حاصل گردد.

شاخص MSCI دنیا ، که شامل 1،603 شرکت در 23 بازار توسعه یافته است، رکورد ماهانه خود را نشسکت ، اما با افزایش 12.66درصدی ماه را به سرانجام رساند. در همین حال، شاخص استاکس 600 شاخص اروپا با افزایش میزان 13.73درصد در ماه نوامبر (11 آبان تا 11 آذر)، بهترین ماه خود را ثبت کرد.

این در حالی است که شاخص های عمده آمریکا، S&P 500 در ماه نوامبر 10.75 درصد رشد کرد و میانگین صنعتی سهام 30 سهام داو جونز 11.84 درصد افزایش یافت ، این برای داوجونز عظیمترین جهش ماهانه از سال 1987 به بعد بوده که این یک عملکرد عالی است. از سویی شاخص نزدک مرکب 11.8 درصد افزایش یافت.

با روشن شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب، جنبش افزایشی بیشتر شد.

در سایر نقاط دنیا ، شاخص MSCI آسیایی، شاخص سابق ژاپن در ماه نوامبر(11 آبان تا 11 آذر) 8 درصد و شاخص بازارهای نوظهور 9.2 درصد رشد کردند.

بازگشت طلا به کانال 1800

اولین روز دسامبر (11 آذر)، طلا با افزایش قیمت رو به رو شد و با افزایش 1.64 درصدی به 1806 دلار و 56 سنت رسید. این در حالی است که در روز گذشته طلا با کاهش قیمت رو به رو شد و به 1777 دلار و 38 سنت به فروش رسید.

منبع: اقتصادنیوز

به "مسرور ترین بازار دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسرور ترین بازار دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید