ضرورت برندسازی شهری برای ورود یزد به رقابت های جهانی

عضو کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به این که یزد برای ورود به عرصه رقابت بین شهرهای دنیا باید دارای هویت، شناسنامه و آوازه ای در دنیا باشد، گفت: این هویت و آوازه شهری به واسطه قابلیت ها، ویژگی ها و توانمندی های منحصر به فرد در یزد ایجاد خواهد شد.

ضرورت برندسازی شهری برای ورود یزد به رقابت های جهانی

الهه جورابی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، در مورد لزوم برندسازی برای شهر یزد، توضیح داد: یزد به ویژه پس از جهانی شدن بافت تاریخی آن، برای معرفی و شناخته شدن بیشتر نیازمند برندی پایدار و مداوم است.

وی اضافه کرد: البته برند شهر جهانی در مرحله طراحی است و به عنوان لوگوی یزد جهانی در تمام صنایع دستی و هر آنچه مربوط به یزد است، استفاده خواهد شد.

این مسئول اعلام نمود: برند باید به گونه ای طراحی گردد که بتواند یزد را در خاطر و یاد مردم جهان به تصویر بکشد لذا این موضوع در مفهوم پیچیده و متنوع برند به وضوح دیده خواهد شد.

وی با اشاره به این که مفهوم برندسازی در جهانی امروز زمینه ساز رقابت است، اظهار کرد: رقابت میان انسان ها، فرهنگ ها، تکنولوژی ها، صنایع و شهرها با زمینه های مختلف سرمایه گذاری و سرمایه پذیری، گردشگری، مراکز خرید، رخدادهای سیاسی، اجتماعی و هنری و جهانی شدن، اهمیت توجه به برندسازی را تشدید نموده است.

جورابی با بیان این که رقابت نه در میان شهرهای هم جوار بلکه در شبکه ای از شهرهای جهانی در حال روی دادن است، گفت: یزد برای ورود به عرصه رقابت بین شهرهای جهان باید دارای هویت، شناسنامه و در نهایت آوازه ای در جهان باشد، آوازه ای مختص به شهر که به واسطه قابلیت ها، ویژگی ها و توانمندی های منحصر به فرد آن ایجاد می گردد.

وی با بیان این که برند شهری، مجموعه ای گسترده از ادراک مخاطبان از فضاهای شهری، شهروندان و بسیاری از شاخصه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زندگی شهری است، گفت: برندسازی شهری، روشی برای افزایش جاذبه شهر و نقطه اساسی شناخت شهر است به طوری که برندسازی شهری به عنوان دانشی جدید از علوم مختلفی نظیر علوم بازاریابی، اقتصادی، گردشگری، سیاست عمومی و موارد دیگر شکل گررفته است.

این مسئول با اشاره به این که نگرش جدید شهرهای جهان به عنوان برندهایی پویا برای آنها مطرح می گردد، گفت: برندها علاوه بر حفظ ارتباط و هماهنگی کامل با حکومت مرکزی، با تکیه بر داشته های شهری در جهت افزایش اعتبار جهانی خود حرکت می نمایند و صندلی بین المللی خود را در مقایسه با سایر شهرهای جهان ارتقاء می دهند و چنین رقابتی می تواند منافع حداکثری شهروندان را تامین و هویت شهری را تقویت کند.

وی با اشاره به این که سیمون آنهولت برای اولین بار در سال 2005 مفهومی به نام شاخص برند شهری (GMT) را به منظور اندازه گیری و رتبه بندی برندهای شهری در جهان مطرح نمود، یاداور شد: ابعاد مختلف برند شهری در شش حوزه مورد آنالیز قرار داده شده که شامل حضور به عنوان وضعیت بین المللی شهر و آشنایی با مردم، مکان به عنوان جنبه های فیزیکی یک شهر، ظرفیت به عنوان بخش های اقتصادی و آموزشی، نبض به عنوان سبک زندگی شهری و میزان هیجان انگیزی شهر و مردم به عنوان مهمان نوازی و مباحث مربوط به امنیت است.

به گفته جورابی، این حوزه ها در واقع پیش نیازهایی موثر در هزینه های زندگی و قیمت محل اقامت محسوب می گردد که در حال حاضر نیز به طور سالانه آنالیز و منتشر می گردد.

عضو شورای سلامی شهر یزد با بیان این که تحقق برندسازی شهری مستلزم گام هایی از سوی متولیان و اجرای یک سری از برنامه هاست، اظهار کرد: اقداماتی مانند تدوین نقشه قابل درک مخاطبان از شهر، شناخت نقاط قوت و هدف گذاری برای گذار به نقطه ای جدید در این نقشه ، خلق شعار متناسب با اهداف برندسازی برای ایجاد صندلی مناسبی در ذهن مخاطب و طراحی نماد برند برای بازخوانی سریع تداعیات مخاطب به حافظه کوتاه مدت از جمله اهداف برندسازی محسوب می گردد.

وی اضافه کرد: فراوری محتوای مستمر و مناسب برای تثبیت صندلی برند شهری، شناخت شهر و تشخیص قابلیت های کالبدی، تاریخی، فرهنگی، اقلیمی، برجسته سازی ظرفیت های موجود و بسیاری از ضروریاتی است که باید مورد اهتمام و توجه متولیان این حوزه قرار گیرد.

جورابی با بیان این که پیاده سازی و نگهداری از یک برند سازمانی به عهده تمام افراد آن سازمان است، تاکید نمود: برندسازی موفق شهری تنها وظیفه یک گروه یا مجموعه خاص نیست بلکه گروه های دیگری نیز در این رابطه دخیل هستند که شامل شهروندان، مدیران شهری و متفکران عرصه برندسازی می گردد.

وی ادامه داد: البته در روند اجرای نقشه برند شهری گروه هایی مانند شورای توسعه اقتصادی، رهبران کسب و کار، رهبران و مدیران شهری، نمایندگان مردمی، مدیران گردشگری، دانشگاه های محلی، مؤسسات فرهنگی و میراث فرهنگی، رسانه های محلی، کمیسیون های مرتبط با رویدادها و نمایشگاه ها نیز به انجام اقدامات اساسی نیازمند هستند.

عضو کمیسون گردشگری شورای اسلامی شهر یزد در خاتمه با اشاره به نقش شهروندان عادی در پیشبرد اهداف برند شهری، اعلام نمود: فعالیت ها و برنامه های تمامی گروه های مذکور با همکاری و ارائه آموزش های لازم به آنان، نتیجه مطلوبی برای شهر به دنبال خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ضرورت برندسازی شهری برای ورود یزد به رقابت های جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت برندسازی شهری برای ورود یزد به رقابت های جهانی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید