طوطی های کاکلی با مقوا ابزار می سازند

ایسنا نوشت: پژوهشگران اتریشی در یک آزمایش جدید دریافتند که نوع خاصی از طوطی ها می توانند برای رسیدن به غذا ابزار بسازند.

طوطی های کاکلی با مقوا ابزار می سازند

یک آنالیز جدید که در دانشگاه وین (University of Vienna) اتریش انجام شد نشان می دهد که طوطی های کاکلی، موجودات بسیار باهوشی هستند. در این آنالیز تعیین شد که نوعی از طوطی کاکلی موسوم به نوک روشن تانیمبار می تواند ابزار بسازد و حتی طول آن را نیز تنظیم کند. در این آنالیز، طوطی ها باید با استفاده از یک نوار مقوایی، به غذایی که در یک جعبه قرار داشت می رسیدند. به هر یک از طوطی ها، نوارهای مقوایی داده شد و غذا در در فواصل چهار تا 16 متری جعبه نهاده شد.

طوطی ها باید برای رسیدن به غذا، طول نوارهای مقوایی خود را تنظیم می کردند. آنها برای این کار مجبور بودند از دو راهبرد برش دادن یا خم کردن استفاده نمایند. آنها یا باید نوار مقوایی را می جویدند یا طول ابزار را براساس شرایط تنظیم می کردند. پژوهشگران دریافتند هنگامی که پرندگان متوجه می شوند ابزار آنها بیش از حد کوتاه است، کوشش می نمایند آن را بلند نمایند. طوطی ها هنگام تنظیم عرض درست، با مشکل روبرو شدند و تنها یکی از آنها موفق شد عرض ابزار را تغییر دهد و آن را باریک کند.

آلیس اورسپرگ (Alice Auersperg)، از پژوهشگران این پروژه گفت: روش وارد کردن و حذف قطعات با طول های گوناگون و با توجه به شرایط، نشان می دهد که این پرندگان می توانند رفتار خود را در جهتی پیش بینی شده تنظیم نمایند اما در دقت خود، محدودیت هایی دارند.

این پژوهش، در مجله PLOS One به چاپ رسیده است.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "طوطی های کاکلی با مقوا ابزار می سازند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طوطی های کاکلی با مقوا ابزار می سازند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید