برهم صالح: رابطه بغداد و اربیل ناسالم است

به گزارش وبلاگ دانلود شریف، رئیس جمهور عراق بیان کرد، روابط میان بغداد و اربیل باید مبتنی بر قانون اساسی باشد و کردها، یکی از گروه های اصلی تشکیل دهنده جامعه عراق هستند.

برهم صالح: رابطه بغداد و اربیل ناسالم است

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در جریان گفت وگوی خود با شبکه خبری اسکای نیوز عربی، اعلام کرد: امکان دارد قانون اساسی در زمینه تفسیر آن و دیگر موارد، دیدگاه ها و برداشت های متفاوتی داشته باشد اما باید تصمیم نهایی را بگیریم. این رابطه در حال حاضر، رابطه ای ناسالم است و نه تنها دارای مشکلاتی است بلکه ساختارهای آن حقیقتاً دیگر به نفع ادامه اوضاع کنونی نیست.

وی در ادامه اضافه کرد، گفتگوی ملی باید به صورت ریشه ای و واقعی این موضوع را مورد آنالیز قرار دهد. نمودها یکی از بخش های اصلی این جامعه هستند و از آوارگی، ربوده شدن و کشتار جمعی رنج برده اند.

برهم صالح همچنین توضیح داد، روابط عراق با آمریکا، رابطه ای بسیار مهم و اساسی برای این کشور است و این روابط مبتنی بر منافع مشترک است و اکنون گفت وگوی راهبردی بین عراق و آمریکا وجود دارد که این گفت وگو دربرگیرنده موضوعات مختلفی از جمله موضوعات مالی و سیاسی و همچنین حضور نظامیان آمریکایی است.

وی گفت، نیروهای آمریکایی بنا به درخواست عراق به منظور جنگ با اعضای گروه تروریستی داعش وارد این کشور شدند و ائتلاف بین المللی ضد داعش تحت امر واشنگتن نقش مهمی در حمایت از عراقی ها در پیروزی بر داعش داشت.

رئیس جمهوری عراق ادامه داد، عراق تصمیمی مبنی بر خاتمه دادن به حضور نیروهای نظامی آمریکایی و خارجی در این کشور اتخاذ نموده است و در جریان گفت وگوهای راهبردی تعداد نیروهای آمریکایی در عراق کاهش یافته است و طبق آمار سرویس امنیتی عراق تعداد نیروهای آمریکایی کاهش یافته و تعداد آنها اکنون از 2500 تن فراتر نمی رود.

برهم صالح مطرح کرد: من شخصاً، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا را می شناسم و او از دوستان عراق است و به مسائل عراق اهمیت می دهد.

وی اضافه کرد: منافع عراق ایجاب می نماید که روابط و همکاری خوبی با ایالات متحده داشته باشیم و ما در این روابط بر ضرورت حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و در دست دریافت کامل پرونده امنیتی کشور توسط دولت عراق تأکید می کنیم.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "برهم صالح: رابطه بغداد و اربیل ناسالم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برهم صالح: رابطه بغداد و اربیل ناسالم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید