جلالی: کی روش در بحث فنی خوب عمل نکرد، او می دانست چگونه پول و امکانات بگیرد

سرمربی تیم فوتبال نساجی با برسی عملکرد هشت ساله کی روش در فوتبال ایران، بیان کرد، سرمربی سابق تیم ملی بیش از مسائل فنی، روی موضوعات مدیریتی تمرکز داشت.

جلالی: کی روش در بحث فنی خوب عمل نکرد، او می دانست چگونه پول و امکانات بگیرد

مجید جلالی در گفت وگو با خبرنگاران درباره عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا اظهار کرد: ما در این جام ملت ها تیمی آماده مسابقات کردیم که بعد از تیم سال 1996 بهترین تیم ملی بود. یعنی از نظر تکنیکی، ظرفیت بازیکنان، سطح آمادگی و اردوهایی که داشتیم، تیم خوبی را آماده نموده بودیم. با توجه به تعطیلات لیگ، برای آماده سازی تیم ملی و ثبات در حوزه مربی گری تیم ملی، واقعاً سال جاری شرایط خوبی را داشتیم. تیم ما آماده قهرمانی بود و بازی های خوبی انجام دادیم اما وقتی به روزهای سخت رسیدیم، نتوانستیم عملکرد خوبمان را ادامه بدهیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا جام ملت های آسیا برای فوتبال ایران درست آوردی داشت یا خیر، گفت: باید برسی کنیم ببینیم از چه نقطه ای حرکت کردیم و به چه جایی رسیدیم. اگر این موضوع قابل شناسایی باشد می توانیم پاسخ روشنی به این سوال بدهیم اما شما می دانید این مسائل در فوتبال ما مسئله روشنی نیست که از کجا آغاز کردیم و حالا به کجا رسیده ایم و ببینیم آیا دست آوردی داشته است یا خیر. به نظر من جام ملت های آسیا برای ما دستاوردی نداشته است چون فقط می خواستیم قهرمان بشویم. حتی در صحبت های آقای تاج شنیدم هدف ما قهرمانی بوده است پس بنابراین وقتی به این هدف نرسیدیم پس دستاوردی نداشته ایم اما اگر می خواهیم بدانیم حاصل کار آقای کی روش توشه ای برای آینده ما داشته است یا نه، باید بگذاریم زمان بگذرد تا ببینیم چه چیزی به دست آورده ایم.

جلالی در ادامه درباره عملکرد کی روش طی هشت سال حضور در فوتبال ایران و اینکه آیا او اشتباهی در عملکرد خود داشته است یا خیر، توضیح داد: کی روش وارد کشوری شده بود که فهمیده بود در این کشور خیلی به آینده اهمیت نمی دهند. او کامل این موضوع را فهمیده بود. این موضوع را چه از صحبت های مسئولین و یا حتی افکار عمومی فهمیده بود. او به این نتیجه رسیده بود اینجا خیلی به آینده اهمیت نمی دهند و به نتایج زودگذر خیلی اهمیت می دهند. بنابراین کارش را بر همین اساس برنامه ریزی کرد. با توجه به این موضوع کی روش تمرکز خود را روی مسائل مدیریتی گذاشت. یعنی روشی را به کار برد که بازیکنان بیشتر به او وابسته بشوند و رسانه ها و افکار عمومی کامل قبول نمایند. این مسائلی بود که کی روش روی آن خیلی کار کرد اما روی مسائل فنی خیلی کار نکرد. کی روش بحران هایی که خود ساخته به وجود می آورد مثل درگیری با برخی مربیان و یا درگیری با دبیر فدراسیون و یا سر مساله ایفمارک، که در این جنگ ها هم پیروز می شد. یعنی اگر کی روش با وزیر جنگ می کرد وزیر را برکنار می کردند و یا اگر دبیر فدراسیون مقابلش بود، او را برکنار می کردند.

وی اضافه نمود: البته برخی از این دعواهایی که کی روش وارد آن می شد به خاطر منافع تیم ملی بود اما برخی از آنها به خاطر منافع شخصی بود. به طور مثال دعوایی که با سازمان لیگ داشت که تقویم مسابقات با میل ایشان باشد که این موضوع کار لیگ را سخت تر نموده بود اما با این حال به خاطر منافع تیم ملی این دعوا رخ می داد اما وقتی کی روش با یک مربی باشگاهی درگیر می شد، به خاطر منافع شخصی بود چون دیگر منافع ملی مطرح نبود.

او در بخش دیگر صحبت هایش در پاسخ به این سوال که نقطه عطف کی روش در فوتبال ایران کجا بود، ادامه داد: به نظر من بهترین اثر گذاری که کی روش در فوتبال ایران داشت، این بود که با بازیکن سالاری مبارزه کرد و بساط این مساله را کاملاً جمع کرد. او در موضوع بازیکنان سالاری در مقدماتی جام جهانی سال 2014 به خوبی عمل کرد و نشان داد با هیچ بازیکنی تعارف ندارد. اوج کار کی روش دقیقاً همین جا بود که باعث بزرگی او شد. برای همین است که می گویم او اقداماتی که در حوزه فنی کرد خیلی قوی تر از مسائل فنی بود. البته مسائل دیگری هم بود باعث محبوبیت کی روش در بین بازیکنان شده بود. به طور مثال در یکی از برنامه های تلویزیونی بازیکنان می گفتند کی روش کوشش زیادی انجام می داد که پاداش بازیکنان کامل پرداخت گردد. پس کی روش جامعه شناس خوبی است که می داند چگونه در بین بازیکنان نفوذ کند تا بازیکنان هم برایش جان بدهند. در صورتی که فوتبال حرفه ای اینگونه نیست اما کی روش به خوبی متوجه شده بود فوتبال ایران در کجا نقص دارد که وارد گردد. کی روش به خوبی می دانست مسئولین ما چه خصوصیاتی دارند، می دانست چگونه باید پول و امکانات بگیرد. من شاید به عنوان یک مربی ایرانی این روش ها مورد پسندم نباشد اما با خود فکر می کنم مگر دریافت امکانات راه دیگری جز راهی که کی روش رفت، داشت؟

جلالی درباره مسائل فنی تیم ملی زیر نظر کی روش گفت: کی روش روشی را به تیم ملی آورد که ما با اتکا به آن مقابل تیم های بزرگ تاب بیاوریم و تیم های بزرگ را اذیت کنیم. یعنی کاری کند که تیم ملی فوتبال ایران لقمه راحتی برای آن ها نباشد اما به همان اندازه هم مقابل تیم های هم سطح آسیب پذیر بود. بنابراین می توانم بگویم در حوزه فنی خوب عمل نکرد.

وی همچنین به نقاط ضعف کی روش اشاره نمود و گفت: او در مقابل هر کنشی می خواست یک واکنشی نشان دهد. هیچ وقت به این فکر نمی کرد که این واکنش آیا در سطح همان کنش است یا نه؟ او خیلی به این مسائل توجه نکرد. اگر کی روش در کنار کارهای مدیریتی که انجام می داد، روی مسائل فنی تمرکز خاصی می گذاشت، پیروز تر عمل می کرد. ما در جاهای حساسی که به توان فنی بیشتری احتیاج داشتیم واقعاً کم می آوردیم.

سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران افزود: باید قبول کنیم کی روش نسلی را به فوتبال ایران معرفی کرد که می تواند 5 سال دیگر برای تیم ملی بازی کند. اما این کار را مربیان قبلی مثل آقای مایلی کهن هم انجام دادند پس نمی توانیم بگوییم این دستاوردی برای فوتبال ملی ماست. اما آن چیزی که به عنوان کار خوب از کی روش باید از آن یاد کنیم این است که او نشان داد اگر یک مربی تیمش را خوب مدیریت کند و جلوی بازیکن سالاری را بگیرد، آن مربی می تواند پیروز باشد. زمانی که کی روش را آوردیم نگاهی به آینده نداشتیم و فقط گفتیم برویم و قهرمان بشویم بنابراین او هم برنامه خود را بر اساس خواسته ما طراحی کرد. اگر در بلندمدت چیزی را به دست نیاوردیم تقصیر کی روش نیست بلکه انتخاب غلط خودمان بود.

جلالی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه کسی بهترین گزینه برای راهنمایی تیم ملی است و اینکه آیا نامی بزرگ روی نیمکت تیم می تواند به ما یاری کند یا خیر؟ گفت: اگر فکر می کنیم یک نفر می تواند فوتبال ایران را نجات دهد، سخت در اشتباهیم. باید نگاه بلند مدتی داشته باشیم نه اینکه فکر کنیم یک نفر بیاید و همه چیز را درست کند. باید یک برنامه ریزی بلند مدت انجام بدهیم و بعد بر اساس آن ببینیم آیا مربی خارجی بزرگ به درد ما می خورد یا مربی داخلی می تواند برنامه ما را اجرا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جلالی: کی روش در بحث فنی خوب عمل نکرد، او می دانست چگونه پول و امکانات بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلالی: کی روش در بحث فنی خوب عمل نکرد، او می دانست چگونه پول و امکانات بگیرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید